Naukowcy twierdzą, że wynaleźli niehakowalny procesor
Intrygujący artykuł opublikowany przez naukowców z Uniwersytetu Michigan opisuje nową architekturę procesora zdolną do samoszyfrowania, która może odpierać wszelkie ataki hakerskie.
2019-05-16, 10:35

Wspierany przez DARPA nowy projekt sprawia, że obecny model sprzętowego zabezpieczenia chipów staje się przestarzały – twierdzą uczeni.


„Chip, nazwany przez swoich twórców MORPHEUS, blokuje potencjalne ataki szyfrując własny kod oraz dane, i losowo tasując klucze szyfrowania 20 razy na sekundę – niewyobrażalnie szybciej, niż reagować by mógł na to ludzki haker i tysiące razy szybciej od najwydajniejszych sprzętowych technik hakerskich” – czytamy w doniesieniach prasowych.


Profesor Todd Austin, jeden ze współtwórców, porównuje chip do „kostki Rubika, której konfiguracja zmienia się z każdym mrugnięciem oka”.


Procesor jest nadal w fazie prototypowej, ale jego twórcy twierdzą, że już skutecznie broni się przed każdym znanym wariantem ataku usiłującego przejąć kontrolę nad przepływem danych, który jest powszechnie stosowaną techniką hakerskąwyjaśnia Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe (www.bitdefender.pl) – i dodaje: Tworzona technologia może być wykorzystana praktycznie przez dowolne urządzenie, w którego skład wchodzi procesor – od laptopów i komputerów stacjonarnych po urządzenia internetu rzeczy, a nawet smartfony.


„Wszyscy doświadczyliśmy tego, jakie szkody może wyrządzić atak naruszający komputer na naszym biurku” – powiedział Austin. „Ale ataki na komputer w samochodzie, na inteligentny zamek lub nawet na urządzenie wszczepione w ciało pacjenta mogą narazić użytkowników na jeszcze większe ryzyko”.


Haker uzna, że niemożliwością jest przeciśnięcie się przez jakąkolwiek lukę w zabezpieczeniach, ponieważ zasoby krytyczne programów zmieniają się nieustannie w procesie zwanym „churn” – napisano w artykule.
W szczególności, dokonywana jest randomizacja bitów danych z interwałem 50 milisekundowym, której koszt obliczeniowy wynosi zaledwie 1% – twierdzą autorzy publikacji.


Prof. Austin już naciska na komercjalizację projektu MORPHEUS. Z myślą o tym założył on wspólnie ze współpracownicą, Valerią Bertacco, startup nazwany Agita Labs.

KONTAKT / AUTOR
PR Marken
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.